Chcete se ve své sexualitě cítit opravdu pohodlně? Přesně o tom je sexuální wellbeing. Pojďte zjistit, jak tohoto stavu spokojenosti dosáhnout. Máme pro vás přehlednou infografiku.
Co je sexuální wellbeing?
Dle Světové zdravotnické organizace jde o důležitou součástí sexuálního zdraví. Jde o stav pohody s vlastní sexualitou ve všech klíčových oblastech života:
- Fyzické – zdraví těla a schopnost prožívat sexuální potěšení bez bolesti či nepohodlí
- Emocionální – pozitivní vztah k vlastní sexualitě, pocit bezpečí a vyrovnanosti při sexuálních prožitcích
- Mentální – zdravé myšlení, sebevědomí a schopnost řešit sexuální otázky či problémy bez stresu či úzkosti
- Sociální – zdravé přijetí sexuální identity v rámci společenských vztahů
Existuje celá řada možností, jak svoji intimní pohodu podpořit – ale také několik věcí, které ji bojkotují. Mrkněte se do infografiky. Podrobnější informace, studie a zdroje najdete pod ní.
Celková uspokojivost sexuálního života Čechů
- Jak je celkově uspokojivý jejich sexuální život jsme se v anonymním průzkumu ptali 3409 lidí. Nejčastěji zvolená odpověď mezi ženami (30,6 %) i muži (52,7 %) je „velmi uspokojivý a mám pravidelně orgasmus“.
- Mezi lidmi, kteří mají orgasmus jen někdy, je s tímto stavem velmi spokojených mnohem více žen (28,3 %) než mužů (7,6 %).
- Vyvrcholení však není jedinou podmínkou spokojenosti. V případě nedosažení orgasmu při sexu se většina žen (57,5 %) i mužů (43 %) cítí v pohodě. Pocit nespokojenosti to vyvolává u 21,5 % žen a 23,4 % mužů.
- Pro 96 % mužů i žen je důležité, aby dlouhodobý vztah fungoval po sexuální stránce, ale 4 z 10 přiznávají, že je jejich intimní život občas nuda.
Sexuální spokojenost a sebevědomí
- Lidé s vyšším sebevědomím mají tendenci být nejen častěji sexuálně aktivní, ale také spokojenější se svými sexuálními zážitky.
- Se stoupající celkovou sexuální spokojeností roste také míra sebevědomí.
- Spokojenost v intimní oblasti a pozitivní vnímání sebe sama se tedy navzájem ovlivňují a tato souvislost se ukázala silnější u žen a starších osob než u mužů a mladších jedinců.
Sexuální i zdravotní benefity pomůcek
- Studie ukázaly, že erotické pomůcky mohou zlepšit sexuální a urologické problémy u žen, například zvýšit prokrvení, svalový tonus a sexuální spokojenost, a zároveň snížit inkontinenci. Tato zjištění podporují jejich využití jako lékařských pomůcek při léčbě dysfunkce pánevního dna a sexuálních poruch.
- Při masturbaci používá erotické pomůcky mnohem více žen (21,6 %) než mužů (6,1 %). Při sexu zase více mužů (32,2 %) než žen (11,1 %).
- 48,6 % žen i mužů používajících erotické hračky říká, že jim ozvláštní prožitek z orgasmu. Více než třetině žen (35 %) zvýší pravděpodobnost dosažení orgasmu a čtvrtině (25 %) ho zesílí.
Komunikace je užitečná, ale ne vždy snadná
- Přestože se 91 % žen a 97 % mužů shodne, že komunikace pomáhá vrátit sexu vyhaslou jiskru, pro mnohé je o intimních tématech těžké hovořit.
- Zpětnou vazbu o tom, že by příště v sexu potřebovali něco jinak, sděluje většina žen (42,5 %) i mužů (47,3 %) jen zřídka. Jedna desetina žen i mužů ji nesděluje nikdy.
- Pro nemalou část lidí může být nesnadné mluvit o svých potřebách.
Zabijáci intimní pohody
- Najčastější překážkou v dosažení intimní pohody je stres, který negativně ovlivňuje libido a celkovou sexuální výkonnost, a nedostatečná komunikace mezi partnery, což vede k nepochopení a frustraci.
- Únava snižuje chuť na sex a schopnost soustředit se na prožitky, zatímco negativní tělesné sebevědomí může podkopávat sexuální sebejistotu.
- Monotónnost v sexuálním životě často vede ke snížení vzrušení a touhy.
- Závislost na pornografii může zkreslovat očekávání a snižovat citlivost vůči reálným zážitkům.
- K tomu všemu zlozvyky, jako nadměrná konzumace alkoholu nebo drog, oslabují sexuální funkce a přispívají k celkovému poklesu sexuálního wellbeingu.
- Důležité je také vyhýbat se negativnímu sebehodnocení, které může narušovat sexuální sebejistotu.
Doplňující materiály
Chcete-li někde infografiky využít, budeme rádi. Jako náhled můžete využít i její zkrácené verze.
Použité zdroje
Tuto stránku a infografiku jsme vytvořili z následujících statistik a průzkumů:
- What is sexual wellbeing and why does it matter for public health?
- Self-Esteem and Sexual Experiences
- Good Vibrations: The Transition From Sex Toy to Medical Device
- Oxytocin: The love hormone
- Hormones: Below the surface of a touch
- The role of sexual mindfulness in sexual wellbeing, Relational wellbeing, and self-esteem
- Erotic fiction readers have 74% more sex
- The Psychology of Listening to Music During Sex
- Průzkum YOO.cz – Jsou Češky otevřené v otázkách sexuality?
- Průzkum YOO.cz – Orgasmus při sexu
- Průzkum YOO.cz – Masturbace: Jak ji vnímají a prožívají Češi?