Sociální pracovnice Petra Hamerníková: Sexualita seniorů je nejen sex, asistence mírní osamělost

Zeptali jste se někdy svých prarodičů, jak vypadá milostný život po šedesátce? O intimních slastech a strastech seniorského věku se ve veřejném prostoru spíše mlčí. Přitom sexuální rovina hraje v lidském životě důležitou roli i na jeho sklonku. Jak na sexualitu seniorů působí reklamy? Čím situaci komplikuje pobyt v domovech? A jak pracují placené sexuální asistentky? To vše se dozvíte v otevřeném rozhovoru s Petrou Hamerníkovou, DiS., ředitelkou vzdělávání v neziskové organizaci Freya, z. s. Ta seniory a seniorky podporuje, aby žili naplno – i v oblasti sexuality a vztahů.

Sociální pracovnice Petra Hamerníková: Sexualita seniorů je nejen sex, asistence mírní osamělost

Neviditelná sexualita seniorského věku

Proč si podle vás mladší ročníky často myslí, že po šedesátce sexualita zmizí kamsi do ztracena?

Téma sexuality seniorů a seniorek je ve společnosti tabu a často v médiích vidíme sexualitu těch mladších ročníků. Nejsme tedy zvyklí vídat sexualitu lidí v seniorském věku, a pak si ani nedovedeme představit, že nějakou mají.

Další problém začíná v momentě, kdy lidé pokládají rovnítko mezi sexualitu a pohlavní styk. Takové zjednodušení totiž svádí k časté mylné představě: když například senior nedosahuje erekce, znamená to, že tím pádem nemá ani žádnou sexualitu. Což není pravda. Sexualita nás provází od prenatálního věku až do smrti. V domovech často slýcháme, jak si lidé stýskají: „Já nemám nikoho, kdo by mě pohladil, kdo by mě vzal za ruku...” Potřeba doteku a blízkosti patří do sexuality úplně stejně jako péče o vzhled, hygiena, intimita, vztahy nebo láska.

Nepřiživuje tu „neviditelnost” intimního života seniorů i popkultura? Třeba to, že kdykoliv se v českém filmu objeví milostná scéna dvou postav, které už mají vnoučata, strhne na sebe (leckdy i nepříjemnou) mediální pozornost.

Určitě mají výrazný vliv i knihy, filmy, média a reklamní kampaně, ve kterých je sexualita hodně spojována s mládím a krásou. Paradoxně se tato prezentace týká třeba i specializovaných internetových seznamek pro seniory a seniorky, které na úvodní fotce představují šťastný pár – přičemž on vypadá sotva na padesát a ona na čtyřicet. A reklamy cílené přímo na seniorskou populaci? Ty nabízejí zubní protézy, krémy na klouby a inkontinenční pomůcky. Prezentují tak obrázek lidí seniorského věku jako těch, kteří potřebují pomoc. Seniorský věk si obecně příliš nespojujeme s užíváním si života, jehož součástí je i sexualita. Například holandské výzkumy přitom prokázaly, že kvalitní sexuální život může seniorům a seniorkám pomáhat jako účinná prevence proti typickým nemocem jejich věkové kategorie, jako je demence. 

Osamělost i nedostatek soukromí

Když už jsme narazili na otázku zdraví – které bariéry seniorům nejčastěji brání v tom, aby si mohli vychutnávat sex naplno?

Když pomineme erektilní dysfunkce u mužů a suchost vaginy u žen, mezi nejčastější překážky se řadí poruchy hybného aparátu a nejrůznější pohybová omezení. Schopnost provádět různé sexuální polohy může limitovat také obezita. Dále se uvádí, že až 75 % léků může ovlivňovat naši sexuální vitalitu. U lidí v seniorském věku se to často může týkat například léků na cukrovku či vysoký krevní tlak. Chuť na sex může snižovat i relativně častá deprese, která v některých případech jde ruku v ruce s další významnou bariérou: samotou. Z vlastní praxe můžu potvrdit, že i když na krizovou linku mnohdy volají vážně nemocní lidé, fyzické bolesti pořád snášejí lépe než svoji osamělost.

,,U žen se nejčastěji setkávám se zájmem o vibrátory a stimulátory klitorisu. Muži se na nás obracejí s problémy s erekcí, které mohou být způsobeny věkem, pooperačním nebo i poúrazovým stavem."

Sociální pracovnice Petra Hamerníková: Sexualita seniorů je nejen sex, asistence mírní osamělost

Dovedu si představit, že někteří senioři po ovdovění třeba ani nový vztah navazovat nechtějí – přesto ale mohou mít chuť realizovat své sexuální potřeby. Setkáváte se s tím, že si život zpestřují erotickými hračkami?

Ano, ve Freye v rámci odborného sociálního poradenství nabízíme seniorům a seniorkám také pomoc v oblasti sexuality a intimity –  kam erotické pomůcky rozhodně patří. Poradíme s výběrem, s funkcemi a ovládáním. I když mám zkušenost, že personál sexshopu umí být také velmi nápomocný. Domnívám se, že na českém trhu nyní neexistuje žádná pomůcka, která by vyloženě nesla označení „senior-friendly”, ale vnímám to spíš jako výhodu. Lidé nemusí hledat žádný specializovaný obchod a najdou velmi bohatý výběr nápomocných produktů i v běžném sexshopu.

U žen se nejčastěji setkávám se zájmem o vibrátory a stimulátory klitorisu. Muži se na nás obracejí s problémy s erekcí, které mohou být způsobeny věkem, pooperačním nebo i poúrazovým stavem. Vždy se na situaci daného člověka díváme komplexním způsobem a můžeme doporučit i některé podpůrné erotické pomůcky – například erekční kroužky a vakuové pumpy. Případně muže odkážeme přímo do andrologické ordinace, kde odborníci dovedou posoudit průtok krve v genitální oblasti a doporučit vhodnou léčbu. Léky na erekci musí pacientovi předepsat sám lékař – určitě nedoporučuji kupovat ilegální preparáty z internetu, které mohou uživateli dokonce uškodit.

Stává se v domovech pro seniory, že libido i tělo sice člověku slouží stále dobře – ale chybí soukromí pro realizaci?

V Česku až 58 % klientů pobytových domovů pro seniory zmiňuje, že přechod do této služby ovlivnil sexuální stránku jejich života. Jedním z nejčastějších důvodů je právě pokles soukromí. To vyplynulo například z výzkumů publikovaných v diplomové práci Aleny Grombířové – Sexuální život seniorů žijících v sociálních zařízeních. Najde se ale i relativně malé procento těch, kterým přechod do pobytového zařízení naopak přinesl příležitost k seznámení. Existují také velké rozdíly mezi pobytovými zařízeními – některá vnímají sexualitu jako nedílnou součást života a základní lidské právo, jiná chápou naplnění v sexuální oblasti spíš jako nadstavbu. Zažila jsem domovy, kde byl personál schopný zařídit soukromou chvíli i těm, kdo neměli jednolůžkový pokoj. Nebo pozvali na přání klienta striptérku či pracovnici eskortní služby… Zatímco jiné domovy se sexualitou vůbec nepracují.

,,Zahraniční výzkumné pokusy potvrzují, že ačkoli sexuální zdraví výrazně ovlivňuje kvalitu života, senioři a seniorky si sami od sebe jen zřídka řeknou o pomoc."

Mají vůbec senioři, kteří trvale žijí v pobytovém zařízení, komu se s intimními problémy svěřit?

V rámci aktivit Freyi pomáháme domovům zřizovat i pracovní pozici konzultanta nebo konzultantky pro oblast sexuality a vztahů. To je profesionál, na kterého se kdokoli ubytovaný v daném zařízení může obrátit, když potřebuje poradit s naplňováním sexuálních potřeb a vztahů. Zahraniční výzkumné pokusy potvrzují, že ačkoli sexuální zdraví výrazně ovlivňuje kvalitu života, senioři a seniorky si sami od sebe jen zřídka řeknou o pomoc. Pokud ale impuls přijde zvenčí, jde to lépe. Například když se jich někdo kvalifikovaný se stejným zájmem ptá na bolavá kolena i na intimní oblast. Pokud téma sexuality normalizujeme, výrazně zvýšíme procento těch, kdo si řeknou o pomoc také v sexuální oblasti. 

Sexuální asistentky pro seniory

Freya se zabývá také poskytováním sexuální asistence. Co všechno do této služby spadá?

Sexuální asistence je placená externí služba – což v praxi znamená, že není možné, aby jedna žena například pracovala ve stejném zařízení jako pečovatelka a zároveň sexuální asistentka. Řada lidí si pod názvem této profese představuje, že při službě dochází k sexuálnímu styku. Ten ale vůbec nemusí být součástí nabídky. Sexuální asistence oproti sociální práci umožňuje jít dál v intimní osvětě. Sociální pracovník či pracovnice může pomoci s výběrem sexuální pomůcky, slovně vysvětlit, jak s pomůckou pracovat, ukázat obrázky… Ale už nesmí člověku předvést, jak pomůcku používat v kontaktu s tělem nebo s nahotou – což sexuální asistenti a asistentky mohou. Také mohou hrát důležitou roli v prevenci sexuálního násilí, protože pomáhají s nastavováním správných hranic. Pracují sami na sebe – Freya ze samotné asistence nemá žádné příjmy, pouze zaškolujeme a dbáme na to, aby byla dodržována profesionalita a pravidla asistence. 

Jací senioři nejčastěji využívají službu sexuální asistence?

Muži kontaktují sexuální asistentky nejčastěji se zakázkou: „Mám sexuální dysfunkci nebo zdravotní potíže po operaci či úrazu a potřebuji si ověřit, jak moje tělo funguje. Chci vyzkoušet, na co reaguji a co by se dalo udělat, abych ještě mohl nějakou sexualitu zažívat.” Další skupinu klientů tvoří muži, kteří už nemají jinou možnost, jak navázat sexuální kontakt. Například jsou vážně nemocní, nemají možnost najít si protějšek, protože jejich partnerka či partner zemřeli, a často neovládají počítač. 

Ženy v seniorském věku zatím u nás sexuální asistenci nevyhledávají vůbec. Generace žen ve věku kolem osmdesáti let vyrůstaly v době, kdy neexistovala sexuální výchova. Setkáváme se s tím, že vůbec nejsou zvyklé si říkat o uspokojení svých potřeb – proto je leckdy ani nenapadne, že by pro ně taková služba mohla být určena. Vychází to i z dřívějšího nerovného postavení žen v intimních rolích, kdy muž měl „manželské právo” vyžádat si od manželky sex, kdykoliv měl chuť… Zatímco úkolem ženy bylo plodit a rodit děti. Osmdesátileté ženy, které představují vůbec nejčastější věkovou kategorii v pobytových domovech, mohou mít také ve větší míře zkušenosti se sexuálním násilím. Zažily válku a okupaci, což jsou období, kdy dochází častěji k násilným sexuálním činům.

Sociální pracovnice Petra Hamerníková: Sexualita seniorů je nejen sex, asistence mírní osamělost

Pokud si osamělý klient opakovaně najme tutéž sexuální asistentku, nehrozí, že se do ní zamiluje?

V rozumné míře může být takový mezilidský vztah velmi přínosný a léčivý. Zažila jsem v sociálním poradenství klienta seniora, který se rok odhodlával, než vůbec požádal o první konzultaci se sexuální asistentkou. Musel překonat určitý stud, odhalit cosi velmi citlivého. V takových případech nelze očekávat, že by klientovi bylo příjemné, absolvovat natolik intimní záležitost pokaždé s jinou asistentkou. Že vztah sexuální asistentky, asistenta a klienta, klientky přesáhne profesionální úroveň, se samozřejmě stát může – stejně jako u jiných pomáhajících profesí. Lidé využívající sociální služby se také zamilovávají do svých pečovatelek a pečovatelů. Sexuální asistentky a asistenti jsou ale proškoleni, aby uměli nastavovat hranice a dokázali rozpoznat, kdy dochází k přílišné citové vazbě. Opakovaně připomínají, že sexuální asistence není náhradou partnerského vztahu, naopak je podporují v jeho vytvoření. Jsou vázáni etickým kodexem a velmi dobře ta setkání udržují ve správných mezích.

Budoucnost stáří

Čemu bychom měli jako společnost věnovat pozornost, aby se z nás jednou stali senioři bez ostychu v oblasti zdravé sexuality?

Naší společnosti by pomohlo, pokud by se sexualita stala nedílnou a běžnou součástí života. Čímž nemyslím, že by měl sex číhat na každém rohu nebo že by každý měl na potkání sdílet své erotické zážitky – naopak, k sexualitě patří hranice a intimita. Komunikace o sexualitě má proudit otevřeně pouze na správných místech. Tedy aby se lidé třeba nebáli vyhledat kvalifikovanou pomoc. Také je třeba pozměnit mediální obraz a mluvit o sexualitě v seniorském věku v pozitivním duchu – a ne v první řadě o tom, co je v ní problematické. Jedním z důležitých faktorů, který může ovlivnit náš sexuální život, je i sexuální výchova. Ta je v některých západních zemích povinná pro všechny děti už od čtyř let. A právě při sexuální výchově se začínají budovat zdravé základy, které sexualita potřebuje: znalost vlastního těla a osobnosti, sebepřijetí a hranic toho, co si ke mně druhý může dovolit. Z takových základů pak vyrůstá člověk se zdravě nastavenou sexualitou, na níž může stavět v každém věku.

Děkuji za rozhovor
Michal Večeřa

Čím se zabývá Freya?

Neziskovou organizaci Freya tvoří sehraný tým expertek a expertů, kteří od roku 2016 bojují za společný cíl: aby česká společnost nepřehlížela sexuální a vztahové potřeby seniorek, seniorů a lidí s handicapem. Jako jediná organizace v ČR se věnuje komplexní osvětě v oblasti sexuality a vztahů těchto skupin osob. Vzdělává odborníky a odbornice, pořádá konference, přiváží know-how ze zahraničí, školí sexuální asistentky a asistenty. Prosazuje systémové změny a boří předsudky o tom, že se sexualita týká jen zdravých lidí v produktivním věku. Právo žít naplno totiž máme všichni společné.

Více informací a kontakty najdete na https://www.freya.live/cs